SITPNiG 0ddział w Krośnie - kontynuator przedwojennych tradycji naftowych!

polska anglia

W serwisie:

SITPNiG w humorze

5.jpg

POLECAMY:

 

  

sitpnig logo

 

logo muz bobrka

  exalo znak  podstawowy m

 

ps gaz m

 

 logo Technologie m

  Logo Metalnaft1

 

Logo ORLEN Południe m

 

Logo WNiG

Wycieczka naukowo – techniczna do elektrowni jądrowej w Temelinie

Zarządy Kół Zakładowych SITPNiG i PZITS działające przy Zakładzie Gazowniczym w Jaśle w ramach działalności statutowej w dniach 21 do 23 września 2013r zorganizowały dla swoich Członków wycieczkę naukowo techniczną do elektrowni jądrowej w Temelinie – Czechy.

Celem wyjazdu było zapoznanie uczestników, na co dzień pracowników Grupy Kapitałowej PGNiG S.A. w Warszawie z budową i zasadą działania elektrowni, najbardziej przyjaznej dla środowiska naturalnego.

Elektrownia jądrowa Temelin znajdująca się w Republice Czeskiej, jest jedną z dwóch elektrowni tego typu w tym kraju. Elektrownia znajduje się około 24 km na północ od miejscowości Ceské Budejowice. Budowa rozpoczęła się w 1987 roku, a została ukończona w 2002roku. Górujące nad zakładem 4 chłodnie kominowe mają po 133 metrów wysokości. Elektrownia składa się z 2 reaktorów generujących energię o mocy 1805 MW. Plany zakładają rozbudowę elektrowni o kolejne dwa reaktory. Woda technologiczna na potrzeby elektrowni pochodzi ze zbiornika Hněvkovice na rzece Vitava. Zbiornik ten został zbudowany w ramach projektu budowy elektrowni jądrowej Temelin.

 

                                                                               fot. A. KAramon,                            materiały informacyjne elektrowni

 

Elektrownia ta działa jako elektrownia podstawowa. Pokrywa w 20% zapotrzebowanie na energię elektryczną w Republice Czeskiej. Razem z drugą elektrownią w miejscowości Dukovany, produkcja energii z elektrowni jądrowych wynosi ponad 30%. Kolejne dwa reaktory mogą zwiększyć produkcję do 50%.

Uruchomienie obu elektrowni umożliwiło zlikwidowanie przestarzałych jednostek położonych w północnej Bohemi a opalanych węglem brunatnym.

Czeskie bloki jądrowe jako paliwo wykorzystują dwutlenek uranu UO wzbogacony w izotopy rozszczepialne U-235 do około 3,5%. Paliwo w postaci pastylek paliwowych tworzy pręty paliwowe. Rdzeń reaktora zawiera 163 zestawy paliwowe, każdy z 312 prętami paliwowymi, co daje ok. 92 ton paliwa uranowego. Energia cieplna uwolniona podczas kontrolowanej reakcji rozszczepiania jąder uranu U-235 jest transportowana z rdzenia reaktora poprzez wodę znajdującą się w obiegu pierwotnym do wymienników ciepła- wytwornic pary. Dwie turbiny w elektrowni zasilają generatory o mocy 1GW każdy, które wytwarzają prąd o napięciu 24kW. Para która wykonała pracę i opuściła turbinę kondensuje i jako woda powraca ponownie do wytwornicy pary. Ciepło kondensacji jest oddawane przez trzeci obieg chłodniczy do czterech chłodni kominowych, gdzie następuje częściowe odparowanie wody i jej ochłodzenie. Do atmosfery wydzielana jest czysta para wodna.

Elektrownia jądrowa to elektrownia cieplna, w której woda podgrzewana jest nie przez ciepło powstałe w czasie spalania węgla lub węglowodorów, lecz przez ciepło wytwarzane w czasie zachodzenia łańcuchowej reakcji rozszczepiania jąder uranu. Inne elementy elektrowni np. turbina czy generator prądu są takie same jak we wszystkich klasycznych elektrowniach cieplnych.

Elektrownie jądrowe mają wiele zalet, to stabilne źródło taniej i czystej energii, niepokój budzi jedynie kwestia składowania odpadów radioaktywnych. Energetyka jądrowa nie emituje CO który zdaniem większości naukowców odpowiada za globalne ocieplenie. Ze względu na coraz wyższe opłaty na rzecz środowiska, węgiel kamienny i brunatny jako paliwo staje się coraz mniej konkurencyjny.

Ponieważ Polska energetyka w 95% uzależniona jest od węgla, pozostaje zadać sobie pytanie, z czego będziemy czerpać energię w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat?

Schemat elektrowni jądrowej

Schemat Temelin

Legenda: 1- Reaktor, 2 – Pręty regulacyjne, 3 – Aktywna strefa-zespoły paliwowe 4 – Stalowy zbiornik ciśnieniowy, 5 – Woda pod ciśnieniem, 6 – Pompa, 7 – Generator pary, 8 – Para, 9 – Obudowa reaktora, 10 – Turbina parowa, 11 – Kondensator, 12 – Generator prądu, 13 – Transformator, 14 – Chłodnia kominowa, 15 – Przesył energii elektrycznej

 

Zwiedzanie elektrowni zaczęliśmy od Centrum Informacyjnego gdzie w sali multimedialnej obejrzeliśmy prezentację trójwymiarowych materiałów filmowych pokazujących szczegóły hali reaktora, pręty paliwowe oraz komputerową symulację reakcji rozpadu jąder uranu. Po prezentacji w dwóch grupach zwiedzaliśmy budynki elektrowni m. in. halę maszyn z gigantycznymi wirującymi turbinami (wirnik o wadze 200 ton osiągający prędkość 3000 obr./min.), zespół 133 metrowych chłodni kominowych.

Trzydniową wycieczkę w tym jeden dzień wyjazd do Temelina, połączyliśmy ze zwiedzaniem Pragi. Zwiedziliśmy (Hradczany – Zamek Królewski, Katedra Św. Wita, Złota Uliczka, Mała Strana, Kościół Św. Mikołaja, Most Karola, Rynek Staromiejski, Plac Wacława, Wyszehrad – Zamek i Cmentarz Wyszehradzki, Kościół św. Piotra i Pawła, Rotunda Św. Marcina. Niezapomnianych wrażeń dostarczył również godzinny rejs po Wełtawie.