SITPNiG 0ddział w Krośnie - kontynuator przedwojennych tradycji naftowych!

polska anglia

W serwisie:

SITPNiG w humorze

3.jpg

POLECAMY:

 

  

sitpnig logo

 

logo muz bobrka

  exalo znak  podstawowy m

 

ps gaz m

 

 logo Technologie m

  Logo Metalnaft1

 

Logo ORLEN Południe m

 

Logo WNiG

XI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna

„Zabiegi intensyfikacyjne i pomiary w odwiertach naftowych”

Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego wraz z ZRG Krosno Sp. z o.o. zorganizowało w dniach 21.04 - 23.04 konferencję o wymiarze międzynarodowym pod tytułem "Zabiegi intensyfikacyjne i pomiary w odwiertach naftowych". Sponsorem Głównym Konferencji było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.

Tegoroczna konferencja była wyjątkowa pod wieloma względami. Po pierwsze była to konferencja, która zebrała najliczniejszą liczbę gości w całej swojej historii, gdyż swój udział w niej wzięło ponad 200 osób. Po drugie do udziału w niej zgłosiło się kilkadziesiąt firm. Udział wzięli przedstawiciele z Centrali PGNiG S.A. oraz spółek zależnych. Zgłosiły się firmy, które nie należą do Grupy Kapitałowej PGNiG lecz ich działalność związana jest z przemysłem naftowym. Natomiast z zagranicy, przyjechali reprezentanci takich krajów jak Czechy, Węgry, Niemcy czy Ukraina, Rosja oraz Słowacja.
Po uroczystym otwarciu wygłoszono cykl referatów, przygotowanych przez przedstawicieli firm polskich jak i zagranicznych. Referenci przedstawili efekty wykonanych zabiegów w eksploatowanych złożach oraz możliwości i perspektywy wykonania zabiegów intensyfikacyjnych w niekonwencjonalnych złożach gazu.

W trakcie konferencji zostały wygłoszone referaty:

„Możliwości pozyskania gazu ziemnego ze złóż niekonwencjonalnych”- S. Rychlicki, J. Stopa (AGH Kraków).

„Masywne zabiegi szczelinowania kwasem dla JKX - PPC Ukraina....technologia, wykonanie, efekty” - P. Kasza (INiG O/Krosno), A. Król (ZRG Krosno).

„Radoszyn 4k - największy zabieg hydraulicznego szczelinowania w Polsce” - L. Szajna, T. Grygieńca (PGNiG O/Zielona Góra), M. Rokitka (ZRG Krosno).

„FracPoint” - E. Wächtler (Baker Oil Tools, Niemcy).

„Analiza zabiegu hydraulicznego szczelinowania na przykładzie odwiertu Jastrząbka Stara 20” - B. Król (PGNiG SA O/Sanok).

„Doświadczenia związane z wykonaniem testu odwiertu Gajary 131 dla Nafta a.s. w Słowacji” - S.Tokarz (ZRG Krosno).

„Sand control operations on underground gas storages in the Czech Republic” - V. Štěpán (Karotáž a cementace, Czechy).

„Pomiary geofizyczne i perforacje w rekonstruowanych odwiertach” - S. Prorok (Geofizyka Kraków, BGW w Krośnie).

W przerwach pomiędzy referatami goście mieli możliwość odwiedzenia stoisk reklamowych firm krajowych i serwisów zagranicznych.

Po części oficjalnej odbyło się tradycyjne spotkanie przy ognisku, w czasie którego odbyła się degustacja win produkowanych przez jednego z zaproszonych zagranicznych gości z Czech.
Znaczne zainteresowanie tegoroczną edycją konferencji spowodowane było jej ciekawą i aktualną tematyką. Należą się tu szczególne słowa uznania dla pomysłodawców i organizatorów konferencji ponieważ problematyka konferencji została zaproponowana kilka miesięcy przed ogólnokrajową modą na „wielki gaz” z pokładów łupków.