SITPNiG 0ddział w Krośnie - kontynuator przedwojennych tradycji naftowych!
Wyjazd naukowo–techniczny został zorganizowany przez pracowników PSG sp. z o.o. Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle, działających w SITPNIG Oddział w Krośnie, Koło Zakładowe przy Zakładzie Gazowniczym w Jaśle w dniach od 25 do 28 maja 2017r.
Głównym celem wyjazdu naukowo technicznego była możliwość zapoznania się z budową i eksploatacją Gazoportu i Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu oraz Tłoczni Gazu w Goleniowe. W wyjeździe uczestniczyło 51 osób.
Pierwszy etap wyjazdu prowadził do Goleniowa, gdzie w godzinach popołudniowych rozpoczęliśmy zwiedzanie nowoczesnej Tłoczni Gazu OGP Gaz System SA. Pan Fabian Puzanow – Kierownik TJE Tłoczni Gazu Goleniów przedstawił nam parametry wybudowanej tłoczni opartej na sprężarce z napędem turbinowym Taurus 60, jej zasadę działania, zasady pracy oraz informacje na temat współpracy z krajowym system przesyłowym paliwa gazowego i terminalem LNG w Świnoujściu.
Fot. 1 Uczestnicy wyjazdu naukowo technicznego podczas zwiedznaia Tłoczni Gazu w Goleniowie.
Zwiedzanie Gazoportu wraz z częścią szkoleniową i konferencyjną trwało około 4 godzin. Następny etap naszej podróży to przejazd do centrum Świnoujścia, gdzie zwiedziliśmy port cywilny i port marynarki wojennej. Po południu udaliśmy się wraz z przewodnikiem do Międzyzdrojów, gdzie po zwiedzeniu Mola, Promenady i słynnej Alei Gwiazd, każdy z uczestników wycieczki mógł zagospodarować wolny czas według własnego uznania na plaży lub na zwiedzanie innych atrakcji naszego słynnego morskiego kurortu.
Fot . 5 Port marynarki wojennej w Świnoujściu.
W programie kolejnego dnia znalazł się wyjazd do stolicy Niemiec, gdzie wspólnie z przewodnikiem miejskim podziwialiśmy liczne zabytki wschodniego i zachodniego Berlina podzielonego murem do 1991r. Zwiedziliśmy Bramę Brandenburską, dzielnicę rządową z budynkami Reichstagu, Bundestagu, siedzibę kanclerz Angeli Merkel, Kościół Pamięci cesarza Wilhelma oraz słynny mur Berliński. Zwieńczeniem dnia w Berlinie był godzinny rejs statkiem po centrum historycznym stolicy Niemiec.
Ostatnim etapem wyjazdu naukowo – technicznego było zwiedzanie „Miasta Zieleni”, jak często nazywany jest Szczecin. W programie zwiedzania był Zamek Książąt Pomorskich, kościół św. Jana fragmenty murów miejskich, Ratusz i Starówka.
Fot . 6 Uczestnicy wyjazdu podczas zwiedzania zabytków Szczecina.
Podsumowując, uczestnicy wyjazdu naukowo – technicznego poszerzyli swoją wiedzę praktyczną na temat zasad budowy terminala LNG oraz tłoczni gazu. Zwiedzili liczne zabytki na Pomorzu Zachodnim oraz w stolicy Niemiec. Wszyscy wrócili w sielskim nastroju, chętni i gotowi do organizacji kolejnej podróży naukowo – technicznej.
Grzegorz Głowacki
fot. Kol. Zbigniew Knapik
|
|
|